Povídání pro rodiče

Průvodce pro rodiče

Při snaze o omezení šikany je důležité, aby rodiče se školou spolupracovali. Motto programu KiVa zní: „Pojďme do toho společně!“

Průvodce pro rodiče (online brožura)

Hlavní principy programu KiVa®

Program KiVa vychází z předpokladu, že agresor se skrze šikanu snaží získat moc, obdiv či lepší postavení v kolektivu. K dosažení takových výhod potřebuje agresor kromě oběti i podporovatele, kteří jej pro jeho chování obdivují. Je proto důležité, jak se k chování agresora postaví přihlížející. Pokud se přihlížející vůči nevhodnému chování nevymezí, stávají se tichými podporovateli agresora. Program KiVa se proto zaměřuje především na změnu postoje nečinně přihlížejících – právě oni jsou tím často opomíjeným a přitom velmi důležitým klíčem k řešení šikany ve škole.

schema_KiVa

3 PILÍŘE PROGRAMU KIVA

1. Prevence: univerzální opatření

Preventivní aktivity probíhají po celý školní rok a je do nich zapojená celá škola – všichni žáci, učitelé, vedení školy. Důležitá je také spolupráce s rodiči. Klíčovou součástí prevence jsou pravidelné KiVa výukové lekce, které probíhají každý měsíc. Žáci každý rok absolvují 10 KiVa lekcí (1 lekce = 2 x 45min), celkem 20 KiVa vyučovacích hodin za školní rok.

2. Intervence: cílená opatření

Cílená opatření jsou určena pro případy, kdy k šikaně na škole už dochází, a jejich cílem je šikanu zastavit. Ve škole vzniká tzv. KiVa tým , skupina min. 3 pedagogických pracovníků, který řeší a dokumentuje případy opakované a systematické šikany. Program KiVa poskytuje návod, jak postupovat v případech, kdy se škola dozví o případu šikany nebo na něj má podezření.

3. Monitoring a evaluace

Pro postupné zlepšování a dlouhodobé udržení nízkého výskytu šikany je klíčové pozorování a měření. Program KiVa proto nabízí školám plošný monitorovací nástroj. Každoroční dotazník pro žáky a učitele poskytuje zpětnou vazbu k aktuální situaci šikany na škole a umožňuje sledovat dlouhodobější trendy.

Studený a mokrý duben plní sklepy a sudy.

Hřmí-li v dubnu, konec mrazům.