Hudební výchova

*****

Na naší škole se hudební výchově věnuje velká pozornost. Vyučují zde kvalifikovaní pedagogové, kteří působí také jako lektoři České Orffovy společnosti na seminářích hudební výchovy pro učitele různých typů škol.  Žáci, kteří si zvolili zaměření na hudební výchovu (od 1. až do 7. třídy) mají během týdne dvě hodiny hudební výchovy, ve vyšších ročnících jednu hodinu týdně. Žáci mohou navštěvovat kroužek Orchestrální hry. Všechny děti hrají na zobcové flétny, na které se začínají učit už v 1. třídě. Většina žáků však ještě navštěvuje Základní uměleckou školu, kde si volí další hudební nástroj, který pak mohou uplatnit ve školním orchestru. Kromě klasických nástrojů ovládají muzikanti i další nástroje – tzv. orffovské, mezi ně patří např. zvonkohry, metalofony, xylofony nebo nástroje bicí. Propojení těchto nástrojů s klasickými vytváří specifický zvuk našeho orchestru.

Dne 23. 10. 2017 rozhodlo zastupitelstvo Městské části Praha 18 Letňany o udělení Ceny MČ naší pí učitelce PaedDr. Lence Pospíšilové za aktivní práci v oblasti pedagogiky – orffovské principy hudební výchovy a kultury. Ocenění bylo slavnostně předáno představiteli naší obce dne 6. 12. 2017.

cena

Orchestr HRA JE TO

Dětský orchestr HRA JE TO je zároveň i pěveckým sborem a je tvořen žáky z hudebních tříd. Každá hudební třída je vlastně samostatným hudebním tělesem s různým nástrojovým obsazením, kterému se přizpůsobují úpravy skladeb i celkový repertoár. Při různých příležitostech se muzikanti z těchto tříd setkávají a orchestr se rozrůstá až na sto hráčů, jenž mají na repertoáru skladby od dob renesance přes baroko až po 20. století.  Příležitostí, kde si mohou zahrát všichni společně, není mnoho, rozhodně však patří k těm nezapomenutelným chvílím, které žáci ve škole prožijí. Jsou to hlavně masopustní průvody nebo vítání jara, kdy ulice Letňan ožívají veselým průvodem malých i větších muzikantů. Takovým svátkem jsou i Vánoce a Tříkrálovské koledování.

Komornějšími akcemi, na kterých mohou žáci zúročit svoje muzikantské dovednosti, jsou vítání občánků a koncerty pro seniory, čímž se aktivně zapojují do života obce. Na konci školního roku se vždy sejdeme na závěrečném koncertu v Salesiánském divadle, kde mohou diváci (rodiče) shlédnout, co se žáci za rok naučili. Tento orchestr se zúčastňuje mnoha hudebních festivalů – Jarní petrklíč, Rolnička, Orff. festival ve Stochově, na kterých sesbíral řadu ocenění.

Orchestr koncertuje i v zahraničí. Od roku 1996 navštívil mnoho evropských států (Německo, Maďarsko, Slovensko, Litvu, Portugalsko, Francii, Slovinsko, Holandsko, Polsko). Na těchto zájezdech se mohou žáci potkat se svými vrstevníky nejen na podiu, ale i ve volných chvílích, společně cestovat a seznamovat se s jinými kulturami.

Svatého Josefa vítr z Moravy - bude hodně trávy, a když z polské strany - bude zrní i slámy.